
Żylaki widoczne na nogach to rezultat problemów z krążeniem. W zaawansowanym stadium tej dolegliwości żylaki mogą pękać. Jak rozpoznać pęknięty żylak na nodze i co powinno się wtedy zrobić? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam serwis dlakompresji.pl.
Objawy pęknięcia żylaka na nodze
Do pękania żylaków dochodzi wtedy, gdy ciśnienie krwi powoduje pęknięcie ścianki osłabionej żyły. Dochodzi wtedy do wycieku krwi z naczynia, co może powodować powstanie krwotoku.
Bardzo często zdarza się, że pękające żylaki na nogach są rezultatem urazów, na przykład uderzenia. Problem ten w wyższym stopniu dotyka osób starszych, u których żyły są kruche.
Objawy pęknięcia żylaka:
- Silny ból w nodze,
- Obrzęk i opuchlizna,
- Krwotok wewnętrzny,
- Krwawiąca rana,
- Krwiak,
- Siniak.
Jak postępować po pęknięciu żylaka?
Co zrobić gdy pęknie żylak na nodze? W takim przypadku zaleca się jak najszybszą wizytę w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR), ponieważ pęknięcie żylaka może być niebezpieczne dla zdrowia.
Do czasu wizyty na oddziale w miejscu, w którym pękł żylak, warto zastosować opaskę uciskową lub przewiązać je chustą, by zapobiec dalszemu wypływowi krwi.
Należy też pamiętać o tym, aby w miarę możliwości utrzymywać kończynę w górze, co wspomaga prawidłowy odpływ krwi.
Jak zapobiec pękaniu żylaków?
Pękaniu żylaków na nogach można zapobiegać. W tym celu należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce stosowanej w przewlekłej niewydolności żylnej.
- Korzystaj z wyrobów uciskowych – warto stosować podkolanówki, legginsy, pończochy albo rajspoty antyżylakowe, które powodują ucisk kończyn dolnych i dzięki temu poprawiają przepływ krwi.
- Stosuj preparaty poprawiające kondycję naczyń krwionośnych – mogą być to środki do stosowania na skórę, na przykład maści, żele, a także suplementy diety i leki zalecone przez lekarza.
- Unikaj urazów – usuń z otoczenia przedmioty, o które łatwo uderzyć nogą.
- Unikaj wysokich temperatur – gorących kąpieli, pryszniców, sauny, przebywania w upały na słońcu, co osłabia naczynia krwionośne.