
Badania pęcherza moczowego pozwalają na zobrazowanie jego budowy i działania. W tym celu, poza badaniem USG, wykonywana jest cystoskopia. Co warto o niej wiedzieć?
Czym jest cystoskopia?
Cystoskopia to jedno z podstawowych badań pęcherza moczowego w urologii. Pacjenci, którzy otrzymują od lekarza skierowanie na to badanie, zadają wtedy pytania: czym jest cystoskopia? Czy jest bolesna? Badanie jak cystoskopia polega na wprowadzeniu do pęcherza przez cewkę moczową specjalnego przyrządu – cystoskopu. Za jego pomocą lekarz może oglądać drogi moczowe oraz pęcherz moczowy.
Wskazania do cystoskopii
Najczęściej cystoskopia u mężczyzn i u kobiet prowadzona jest przy uporczywych dolegliwościach ze strony układu moczowego. Można wykonać ją też w celu pobrania wycinków do biopsji, aby usunąć z pęcherza struktury jak guzy, kamienie czy ciała obce. Główne wskazania do cystoskopii to: – nawracające infekcje – krew w moczu – kamica pęcherza moczowego – przetoki moczowe – podejrzenie nowotworów – wady rozwojowe pęcherza
Cystoskopia – przebieg badania
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Powinien on zgłosić się na nie na czczo. Wielu pacjentów pyta: czy cystoskopia jest bolesna? Badanie prowadzone jest w znieczuleniu, dlatego nie powoduje ono nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Po zabiegu może pojawić się uczucie pieczenia cewki moczowej. W trakcie badania lekarz wprowadza przez cewkę cystoskop i ogląda pęcherz moczowy. Cała procedura trwa około 5-10 minut.